دانلود رایگان مقاله و بازی و نرم افزار

نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

دانلود مقاله پیرامون شب یلدا

نویسنده :حسین تیگرانی
تاریخ:یکشنبه 19 تیر 1390-12:16 ب.ظ

| دانلود مقاله پیرامون شب یلدا |

 عکس   شب یلدا | شب چله

شب یلدا

یلدا ؛ شب امید ایرانی ها

«هر گاه عظمت دریا را می بینی

به رودهایی که آن را پر می کنند بیاندیش

وآنگاه دریای اندیشه ات را از افکار ناب دیگران لبریز کن»

یلدا به تعبیر معنوی

آیین یلدا به تعبیر معنوی مراسم شکیبایی و بیداردلی برای خروج از تاریکی، پرزمان ترین شب سال و شادمانی و ستایش برآمده از رؤیت تیغه های زرین نور خورشید نخستین روز زمستان است.

نیاکان ایرانی کاشف بلندترین شب سال

بنابه گفته «دکتر جنیدی» بنیان گذار فرهنگی نیشابور و ارسطوشناس و تاریخ باستان «شب چله بزرگداشت علم در دوران باستان است. نیاکان ما در ۷ هزار سال پیش به گاه شماری خورشیدی دست پیدا کردند و با تفکر و تأمل دریافتند اولین شب زمستانی بلندترین شب سال است.»

فال حافظ، نیات حضار و شب چله

در روز کاملا روشن و آفتاب درخشان ده ها نوع لامپ و روشنایی جلابخش ویژه به میوه جات رنگارنگ و آجیل های خوش خوراک مغازه ها است.

بیدار تا برآمدن آفتاب

برگزاری شب یلدا را از کودکی به خاطر دارم. مردم به سنت های دینی و ملی مثل سوگواری محرم، اعیاد اسلامی، شب یلدا و… اهمیت می دهند.

سنت ها؛ ارزش فرهنگی و هویت ملی

«صدری» داروساز می گوید: «برگزاری آیین قدیمی شب یلدا بسیار خوب است. یلدا، شب به خصوص با رسم خاص و طولانی ترین شب سال نزد ما ایرانیان است که یک نوع رسم ملی محسوب می شود.

بازار گرم هندوانه و انار…در شب یلدا

«اسماعیل رضازاده» میوه فروش است. از او وضعیت بازار مصرف میوه جات شب یلدا را می پرسم. می گوید: «هندوانه، انار و ازگیل برای شب یلدا بیشتر مصرف می شود. به همین خاطر ما هم این نوع میوه جات را بیشتر می آوریم چون بازارش گرمتر و بهتر است.»

انتظار در شب یلدا

اما «دکتر میرجلال الدین کزازی» استاد زبان و ادبیات فارسی درباره آیین و ماهیت شب یلدا، گفته است: «شب یلدا از درازترین شب های سال و یکی از بزرگترین مراسم های ایرانیان است. ایرانیان همواره شیفته شادی و جشن بوده اند و این را با روشنایی و نور می آراستند. آن ها خورشید را نماد نیکی می دانستند و در جشن های شان آن را ستایش می کردند.»

شب یلدا، ثبت آثار ملی ایران

آیین شب یلدا پس از ۸هزار سال قدمت در سی ام آذرماه ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

یادمان رسوم نیاکان در زندگی ماشینی

یک دانش آموخته جامعه شناسی، رسوم باستانی را از دریچه ای جهانی می نگرد با این مضمون که جشن آیین های ملی یکی از ویژگی های تقویم تاریخی همه جوامع است که از کهن ترین دوران ها تا به امروز همه ملت ها، اقوام، ایل ها و… در روزهایی از سال برگزار می کنند

بخشش پدر نسبت به خطای فرزند

«محمدی» جامعه شناس، گفتار خود را با نقل دیدگاه های هموطنی که از وی به عنوان یک آذربایجانی جهان دیده یاد می کند، پیرامون سبب جاودانی و تداوم برگزاری رسم شب یلدا و موقعیت این آیین در برخی کشورها، ادامه می دهد

آیین ها به روایت کهنسال ترین مسافر قطار

جثه ای مینیاتوری دارد. موهای تمام سر و صورتش یکدست سفید شده است حتی ابروانش. عصا در دست دارد اما عینک طبی به چشم ندارد. وارد که شد سخت از لابلای جمعیت ایستاده نمی گذرد.

دانلود کل مقاله (۱۷ صفحه) در ادامه مطلب

 


 

 

دانلود کل مقالهنوع مطلب : فرهنگ  مناسبت ها 
دنبالک ها: تک تحقیق | دانلود مقالات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic