تبلیغات
دانلود رایگان مقاله و بازی و نرم افزار - مقاله پیرامون سفال و سفالگری .....
نرم افزار پخش مویرگی
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

مقاله پیرامون سفال و سفالگری

 عکس   سفالگری

موضوع این مقاله در مورد سفال و سفالگری می باشد که در ابتدا تعریف هنر سفالگری ، سپس مدل های سفالگری و در آخر هم آموزش سفالگری پرداخته شده ، که فهرست این تحقیق بصورت زیر است:

سفالگری چیست؟

تاریخچه سفال و سفالگری

کوزه گری و سفالینه سازی در ایران

روش های تولید و طراحی سفال

آشتی دست و خاک با هنر سفالگری

سفالگری نماد فرهنگ مشترک ایران و آسیای میانه             

روند تکنولوژی سفال

کاربرد سفال

تزئینات سفال

پوشش و لعاب سفال

روش کار سفالگری در امروز

حجم سازی سفال

انواع سفالینه

انواع سفال

دانلود کل مقاله سفالگری (۷۰ صفحه) در ادامه مطلب    

سفال و سفالگری

سفالگری چیست؟

سُفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. قبل از رواج شیشه سفالینه‌ ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند.

تاریخچه سفالگری

ساختن ظروف سفال متعلق به زمانی است که انسان در دشت زندگی می‌کرد و روستای اولیه شکل گرفته‌ است و یکجا نشینی بوده‌ است. این ظروف معمولاً برای نگهداری مواد غذایی ساخته شده‌است. ظروف سفالی خاصیت فاسد نشدنی دارد اما از سویی به دست آوردن این ظروف امکان تعبیر و تفسیر بخشهای مهمی از زندگی انسانهای اولیه را فراهم آورده‌است

روش های تولید و طراحی سفال

برای ساخت سفال ابتدا می بایست خاک رس را نرم و خالص می کردند ، در نتیجه احتمال ترک خوردن ظروف در هنگام خشک شدن وجود داشته است. برای جلو گیری از ترک خوردگی ، خورد شدن و شکستن ظروف و برای گرفتن چربی خاک می بایست خمیر رس را تقویت می کردند، به این منظور از گیاهان خشک استفاده می کرده اند.

کوزه گری و سفالینه سازی در ایران

کوزه گری زود قدم به عرصه عالم گذارد . در مغرب ایران ، در تپه گوران لرستان ، کاسه ها با دیواره ضخیم و با همان خاک کوزه گری زبر و خاکستری رنگ به کار رفته در تندیسکها ، زودتر از میانه هزاره هفتـم ق م ساخته شد

سـفالینـه های کوره ندیده (پختـه نشده) ، که می بایست در واقع پیشقـدم سفالینـه کوره دیـده بوده باشنـد ، به خاصیت اندک پختگی شان در آتشی کم حـرارت (خامپخت شدن) نسبتاً سالم بر جا مانده و در گنج دره تپه (گنج تپه ، همدان) در درون لایه ای متعلق به زمانی محتملاً پیش از ۸۰۰۰ سال ق م مکشوف شده اند .فاصله زمان آن دوران تا پایان هزاره چهارم مشخص است به پیدایی و تکاملیابی ظرافتکاریهای فنی .

آشتی دست و خاک با هنر سفالگری

انسان با خاک انسی عجیب دارد به گونه ای که از گذشته های دور سفال نقش موثری در زندگی روزمره اش داشته و کوزه ها و سفالینه های دستی هنرمندان ایران که طبق بررسی ها قدمتی هزاران ساله دارد ، نمایانگر سیر تکامل و تحول زندگی انسان است.

سفالگری نماد فرهنگ مشترک ایران و آسیای میانه

از چگونگی ساخت و پرداخت نخستین ظرفهای سفالی و ماهیت ظهور این پدیده در صحنه زندگی اقوام آسیای میانه اطلاع دقیقی در دست نیست اما حاصل کاوشهای باستان شناسی تاکنون معلوم داشته است که تپه جیتون واقع در جنوب ترکمنستان یکی از خاستگاههای اولیه ظروف سفالی بوده است.

روند تکنولوژی سفال

آنچه مسلم است نخستین دست ساخته های سفالی بسیار ساده و صرفا جهت رفع نیازهای فوری ساخته شده اند و نباید انتظار داشت که سفالگران اولیه به جنبه های زیباشناسی آن توجه زیادی داشته باشند اما از همان ابتدا به استحکام و نفوذناپذیری بدنه ظرفهای سفالی کاملا توجه شده است.

کاربرد سفال

اگرچه با گذشت زمان، سفال در ساخت اشیا و لوازم متنوع مورد نیاز کاربردهای متعددی پیدا کرده، اما به نظر می رسد که انگیزه اولیه انسان برای استفاده از آن ماده عمدتا به صورت ظرف بوده است. کاوش های باستان شناسی معلوم داشته است کهن ترین ظرف های سفالی که از تپه جیتون کشف شده اند، کاسه های بیضی شکل، فنجانها و کاسه هایی با بدنه منحنی بوده اند.

تزئینات سفال

مشابه نقشهای سفال جیتون بر روی سفالهای تپه سنگ چخماق و سفالهای دشت گرگان در ایران مشاهده شده است. به سفالهای دوره آنوی IA ( اواسط هزاره پنجم پ.م) علاوه بر برخی نقشهای سفال جیتون طرحهای هندسی با خطوط متقاطع افزوده شده و رنگ نقشها قهوه ای تیره و سیاه مات بر زمینه قرمز و نخودی است. همانند سفالهای منقوش آنوی IA در تپه چشمه علی نزدیک تهران و تپه سیلک نزدیک کاشان به دست آمده است.

پوشش و لعاب سفال

ظرفهای سفالی از همان مراحل اولیه ساخت و تکامل خود دارای پوشش بودند، پوشش قشر نازکی از گل رقیق شده بود که روی بدنه ظرف را می پوشانید. نحوه پوشش دادن به این صورت بود که پس از پرداخت ظرف، سفالگر آن را در داخل دوغابی که در ظرف دیگر آماده کرده بود فرو می برد. به نظر می رسد که ظرفها به دو منظور پوشش داده می شدند، مسدود شدن خلل و فرج ریز دیواره و صاف و یکنواخت کردن رویه ظرف و محو کردن نشانه دست و انگشت سفالگر.

روش کار سفالگری در امروز

امـروز در پیـشه فخاری چندین شعبه مختلف وجود دارد یعنی کوزه گر کَبَل مال (کَوَل مال یاکول مال) سنگینه ساز (عتیقه ساز) . مهره سازی و کاشیپز (کاشی گر) .

انواع سفالینه

سفالینه با نقوش رنگارنگ

سفالینه با تزیین زرین فام

سفالینه با لعاب پوشیده

سفالیه با نقش کنده

انواع سفال

۱٫ سفال کنده با نقش هندسی

۲٫ سفال کنده با نقش گیاهی

۳٫ سفال کنده با نقش حیوان

۴٫ سفال کنده نوشته دار

۵٫ سفال کنده با نقش انسان

 عکس   سفالگری

پسورد : www.tak-tahghigh.com
:: مرتبط با: هنر ,
:: برچسب‌ها: آشتی دست و خاک با هنر سفالگری , انواع سفال , انواع سفالینه , تاریخچه سفال و سفالگری , تحقیق در مورد هنر سفالگری , تزئینات سفال , حجم سازی سفال , روش كار سفالگری در امروز , روش های تولید و طراحی سفال , سفال و سفالگری , سفالگری چیست؟ , مقاله در مورد سفالگری , پوشش و لعاب سفال , کاربرد سفال , کوزه گری و سفالینه سازی در ایران ,
:: لینک های مرتبط: تک تحقیق | دانلود مقالات ,
ن : حسین تیگرانی
ت : دوشنبه 20 تیر 1390