دانلود رایگان مقاله و بازی و نرم افزار

نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

تحقیقی در مورد قلیان

نویسنده :حسین تیگرانی
تاریخ:جمعه 24 تیر 1390-09:47 ق.ظ

تحقیقی در مورد قلیان

 عکس   قلیان

موضوع این مقاله در مورد قلیان می باشد که در ابتدا به معرفی قلیان سپس مضرات قلیان و در آخر هم تصورهای اشتباه در مورد قلیان پرداخته شده ، که فهرست این مقاله بصورت زیر است:

قلیان چیست؟

اجزای قلیان

تاریخچه قلیان در ایران

قلیان در شعر فارسی

تنباکو (توتون) قلیان

سیگار، پیپ یا قلیان؟

مصرف هر بار قلیان برابر با ۱۰۰ نخ سیگار

قلیان خطرناک ‌تر از سیگار

بیماری های ناشی از مصرف قلیان

ریشه هاى اجتماعى قلیان کشیدن

افزایش مصرف قلیان درمیان جوانان و نوجوانان

قلیان، زمینه ساز اعتیاد جوانان

قلیان اکسیژن

نظر پزشکان درباره قلیان اکسیژن

مضرات قلیان

باورهای غلط درباره مصرف قلیان

دانلود کل مقاله قلیان (۴۵ صفحه) در ادامه مطلب


مقاله قلیان

قلیان چیست؟

قلیان وسیله‌ای آبی است برای کشیدن تنباکو که در خاور میانه و آسیای مرکزی متداول است. در فارسی به صورت قالیان و غلیان نیز ثبت شده و گاه نارگیلی نیز نامیده شده‌است. در افغانستان به کل مجموعه قلیان، چلم نیز می‌گویند. قلیان برای استفاده از دود حاصل از تماس ذغال گداخته و تنباکو است که به این عمل کشیدن قلیان می‌گویند.

اجزای قلیان

قلیان به صورت سنتی از چندین جز تشکیل شده که در دانشنامه ایرانیکا چنین ذکر شده‌اند.

تاریخچه قلیان در ایران

بنا بر دانشنامه ایرانیکا، تاریخ دقیق اولین استفاده از قلیان در ایران مشخص نیست. با این حال بنا به نوشته سیریل الگود (اگر چه وی مأخذ خود را ذکر نکرده‌است) «اولین بار ابوالفتح گیلانی (متوفی ۱۵۸۸) پزشک ایرانی دربار اکبر اول، سلطان مغول هند بود که دود تنباکو را از یک ظرف آب عبور داد تا آن را خالص‌تر و سرد نماید و از این طریق قلیان که در شبه قاره به حقّه معروف است را ابداع نمود.»

قلیان در شعر فارسی

چنان که در بالا اشاره شد قدیمی‌ترین ذکری که از قلیان در ادبیات فارسی شده یک رباعی از اهلی شیرازی است که در سال ۹۴۲ هجری قمری در گذشته‌است.

تنباکو (توتون)

تنباکوهای مخصوص قلیان به طور کلی به دو دسته میوه‌ای و چوب تقسیم می‌شوند. تنباکوهای چوب (نظیر خوانسار، عرب و مغان) کار ما جوونا نیست!

مصرف هر بار قلیان برابر با ۱۰۰ نخ سیگار

به گزارش سازمان جهانی بهداشت: هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل ۱۰۰ نخ یا بیشتر سیگار، دود دریافت می‌کند.

قلیان خطرناک ‌تر از سیگار

تصور نادرستی که از قرن شانزدهم به بعد دربارة سالم و ایمن بودن مصرف تنباکو به صورت استفاده از قلیان مطرح گردید از زمانی بود که حکیمی به نام ابوالفتح پیشنهاد کرد که دود اول باید از یک محفظة آبی عبور کند تا به شکل بی‌ضرر درآید این باور ابتدایی به منظور پوشاندن عوارض تنباکو، انگیزه و هدفی خوب را دنبال می‌کرد ولی هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر کاهش بیماری و ایمن بودن مصرف تنباکو به شکل قلیان ارائه نکردند.

بیماری های ناشی از مصرف قلیان

کشیدن قلیان می تواند باعث افسردگی ،رنگ پریدگی ، سردرد ، سرگیجه، اختلالات گوارشی، بروز ناراحتی های قلبی و عروقی وزمینه سازی ابتلا به انواع سرطان ها گردد.

ریشه هاى اجتماعى قلیان کشیدن

روانشناسى معتقد است که قلیان خود انگیزه و کشاننده اصلى نیست کشاننده اصلى، خوش گذراندن است که به تدریج جنبه اعتیاد پیدا مى کند روى آوردن بر چنین خوشگذرانى هاى ناشى از بیکارى و بى مسئولیتى بیشتر افراد است یعنى فردى که در محیط خانه هیچ نوع مسئولیتى از او خواسته نمى شود فضاى زندگى اش را از اینگونه خوشى ها پر مى کند و براى تخلیه روانى نیز در بین بسیارى از خانواده ها بخصوص قشر مرفه محدودیتى وجود ندارد لذا اینگونه اقشار به چنین پدیده اى روى مى آورند و اقشار متوسط و پایین هم از آنان پیروى مى کنند این مسئله در بین دختران بیشتر جنبه «مُد» پیدا مى کند براى اینکه جلب توجه مى نمایند.

افزایش مصرف قلیان درمیان جوانان و نوجوانان

پیش از این قلیان در بین سنین بالا و بیشتر در مردان و در محدوده جغرافیایی جنوب کشور رواج داشت ولی در سالیان اخیر مصرف این ماده دخانی که به اسانس های معطر هم آغشته است بین خانواده‌ها و جوانان گسترش چشمگیر و هشداردهنده‌ای یافته است.

قلیان، زمینه ساز اعتیاد جوانان

نوعا تفاله هاى تنباکو که باید در زباله دان ریخته و معدوم شوند در قلیان مصرف مى گردند.

قلیان اکسیژن

قلیان اکسیژن که با نام اکسیژن درمانی در سفره خانه های تهران جای باز کرده است طرحی است که طراحان آن ادعا می‌کنند دارای گواهینامه‌های مربوطه از وزارت بهداشت، سازمان استاندارد و کمیته گردشگری سلامت سازمان میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

نظر پزشکان درباره قلیان اکسیژن

به گفته متخصصان ریه، مقدار اکسیژن خالص ۲۰ تا ۲۸ درصد وارد شده به بدن خطرناک نیست، اما اگر این مقدار به ۴۰ تا ۵۰درصد برسد، خطرناک بوده، آرواره‌ها را تخریب می‌کند و همچنین عوارض مخربی روی ریه دارد.

مضرات قلیان

پدیده قلیان که در حال حاضر به یک معضل اجتماعی پنهان تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد دانسته و یا آن را کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.

باورهای غلط درباره مصرف قلیان

هم اکنون سالانه ۵ میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات، جان خود را از دست می دهند که با ادامه ی این روند تا ۲۰ سال آینده تعداد قربانیان به ۱۰ میلیون نفر در سال می رسد ازجمله راههای استعمال دخانیات استفاده از قلیان بوده که درجنوب شرقی آسیا و خاورمیانه رواج دارد و مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه، قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران است .

 عکس   قلیان

پسورد : www.tak-tahghigh.comنوع مطلب : متفرقه 
دنبالک ها: تک تحقیق | دانلود مقالات 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات