دانلود رایگان مقاله و بازی و نرم افزار

نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

مقاله و تحقیق پیرامون روزه....

نویسنده :حسین تیگرانی
تاریخ:پنجشنبه 13 مرداد 1390-09:41 ب.ظ

مقاله و تحقیق پیرامون روزه

 عکس   روزه

محتوای این مطلب در مورد روزه می باشد که در ابتدای این مقاله توضیحی در مورد روزه گرفتن سپس روزه در ادیان مختلف و در آخر هم اسرار روزه داری پرداخته شده ، که فهرست این تحقیق بصورت زیر است:

روزه چیست؟

لغت روزه

روزه داری در قرآن کریم

اهداف روزه گرفتن

فواید روزه داشتن

اسرار روزه

احکام روزه

شرایط روزه گرفتن

ارزش روزه گرفتن و روزه داری

فلسفه روزه داری

روزه موفق چه روزه ایست؟

روزه و روزه داری در اسلام

دلیل واجب شدن روزه در اسلام

چهل حدیث در مورد روزه و ماه رمضان

روزه گرفتن در ادیان مختلف

         دانلود کل مقاله روزه (۱۲۶ صفحه) در ادامه مطلب

روزه

روزه چیست؟

روزه به معنای کم خوردن نیست ، بلکه روزه به معنای خودداری از خوردن، آشامیدن ، داشتن روابط جنسی، سخن گفتن و بالاخره پرهیز از کار کردن در فرهنگهای مختلف به نام ” روزه داری ” شده است.

لغت روزه

صیام ( روزه ) در لغت به معنای امساک و ترک مطلق چیزها؛ اعم از خوردنی‏ها، آشامیدنی‏ها و یا هر عملی و سخنی می‏باشد؛ و در اصطلاح شرع به معنای بازداشتن نفس از کلّ مفطرات در وقت معین و با شرایطی خاص که در رسائل عملیّه آمده است می‏ باشد.

روزه داری در قرآن کریم

قرآن کریم آغاز روزه داری مسلمانان را از زمان بازشناخته شدن رشته های سیاه و سفید آسمانی از یکدیگر تعریف می کند.

مسلمانان در آن زمان ساعت نداشتند و به همین علت بهترین شناسایی شروع وقت روزه داری نظر انداختن به آسمانها بوده .

اهداف روزه گرفتن

روزه یکی از ارکان نظام عبادتی اسلام است. منظور از عبادت ، معنای خاص آن است که در مقابل معنای عام آن قرار می گیرد.

فواید روزه گرفتن

روزه فواید جسمی و روحی فراوان دارد، شفا بخش جسم و توان بخش جان است، پاک کننده آدمی از رذایل حیوانی، در ساختن فرد صالح و اجتماع بسامان بسیار موثر است، در تهذیب و تزکیه نفس و رهاندن انسان از روزمرگی و واماندگی در نیاز های تن تأثیر بسزایی دارد. فواید طبی و بهداشتی روزه که از سودمندیهای کوچک این فریضه انسان ساز است به حدی است که شاید نیاز به توضیح و تکرار نداشته باشد و بیشتر مردم کم و بیش از آن آگاهند. ما به اختصار به گوشه ای از این فواید انسان ساز اشاره میکنیم: معده و دستگاه گوارش از اندام پرکار بدن آدمی است، با سه وعده غذا که معمول مردم است؛ تقریباً در همه ساعات دستگاه گوارش به هضم و تحلیل و جذب و دفع مشغول است. روزه باعث میشود از یکسو این اعضا استراحت کنند و از فرسودگی مصون بمانند و نیروی تازه ای بگیرند و از سوی دیگر ذخایر چربی که زیانهای مهلکی دارند تحلیل رفته و کاسته شوند.

اسرار روزه

حضرت محمد (ص) فرمود: روزه سپر آتش است.

و همچنین فرمود: روزه دار تا زمانی که غیبت مسلمانی را نکند در عبادت است حتی اگر در رختخوابش خوابیده باشد.

و همچنین فرمود خدای تعالی می فرماید: روزه برای من است و من در مقابل آن پاداش می دهم؛ شخص روزه دار را دو شادی است، یکی هنگامی که افطار می کند و دیگر هنگامی که پروردگارش را ملاقات کند. قسم به کسی که جان محمد در دست اوست، بوی بد دهان روزه دار «که ناشی از گرسنگی است» در نزد خدا خوشتر از بوی مشک است.

احکام روزه

نیّت روزه

در نیت روزه همین قدر کافی است که انسان برای انجام فرمان خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب کاری که روزه را باطل می کند, انجام ندهد, وجاری کردن بر زبان و یا گذراندن از قلب لازم نیست.

چیزهایی که روزه را باطل می کند:

۱ خوردن و آشامیدن.

۲ جماع.

۳ استمناء.

۴ دروغ بستن به خدا و پیغمبر و جانشینان پیغمبر(ص)

۵ رساندن غبار غلیظ به حلق.

۶ فروبردن تمام سر در آب

۷ باقی ماندن عمدی بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح.

۸ اماله کردن با چیزهای روان.

۹ قی کردن.

و…

شرایط روزه گرفتن

- دختری که به سن تکلیف رسیده ولی به علت ضعف جسمانی توانائی روزه گرفتن ندارد، و بعد از ماه رمضان هم نمی تواند قضای آن را بجا آورد تا اینکه ماه رمضان سال بعد فرا می رسد، چه حکمی دارد؟

- ناتوانی از گرفتن روزه و قضای آن به مجرد ضعف و عدم قدرت موجب سقوط قضای روزه نمی شود، بلکه قضای روزه های ماه رمضان که از او فوت شده، بر وی واجب است.

- دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده اند و روزه گرفتن بر آنها مقداری مشکل است، چه حکمی دارند؟ آیا سن بلوغ شرعی دختران اکمال نه سال قمری است؟

ارزش روزه گرفتن و روزه داری

با توجه به اینکه روزه با بسیاری از برنامه های مثبت و سازنده پیوند دارد، بی فایده نیست که برادران و خواهران از ارزش روزه و روزه دار آگاه شده ایمان آنان و عشق و محبتشان به این فرمان کم نظیر الهی بیش از پیش گردد.

کلمه رمضان از لغت رمض گرفته شده و دانایان لغت رمض را به دو گونه توجیه کرده اند.

حقیقت روزه داری

شیخ صدوق به سند معتبر از حضرت امام رضا علیه السلام، به نقل از پدران بزرگوار خود، از حضرت امیرمومنان علیه السلام، روایت کرده اند که: روزی حضرت رسول صلی الله علیه و آله برای ما خطبه خواند و فرمود:

ایها الناس، به درستی که ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما رو کرده است. ماهی که نزد خدا بهترین ماه هاست، و روزهایش بهترین روزها، و شبهایش بهترین شبها و ساعتهایش بهترین ساعتهاست. ماهی که شما را در آن به میهمانی خدا فرا خوانده اند و در آن از اهل کرامت گردیده اید. نفسهای شما در آن ثواب تسبیح دارد و خوابتان ثواب عبادت. اعمالتان در آن مقبول و دعاهایتان در آن مستجاب است. پس با نیت درست و دل پاک از گناه و خویهای ناپسند، از پروردگار خود بخواهید که به شما برای روزه داشتن و تلاوت قرآن در آن توفیق دهد. به راستی که شوربخت و بدفرجام کسی است که در این ماه بزرگ از آمرزش خدا محروم گردد.

فلسفه روزه داری

فلسفه روزه داری ، تکامل جسم و جان است . چرا که گفته اند : عقل سالم در بدن سالم است . دانشمندان اسلامی و غیر اسلامی در این باره جزوه ها و کتاب های زیادی نوشته اند و برخی از آثار آن را بیان کرده اند ؛ از جمله : رفع سوء هاضمه ، تقویت بهداشت عمومی ، جلوگیری از آپاندیس ، پاک سازی مجاری ادرار ، رفع بیماریها و امراض جلدی و دفع چربی های زاید .

روزه موفق چه روزه ایست؟

چیزی به پایان ماه رمضان امسال باقی نمانده است. روزها و روزه ها به سرعت گذشتند و عید فطر نزدیک است. این روزها هر گاه همدیگر را دیده ایم، «قبول باشد» گفته ایم و آرزو کرده ایم عبادات مان مورد قبول درگاه الهی واقع شده باشد. اما روزه گرفتن فقط نخوردن و نیاشامیدن نیست که اگر این طور بود، روزه همه ما قبول بود و همه مان سربلند بودیم. روزه عبادتی است که تنها بخشی از آن به جسم و نیازهایش توجه دارد و سهم روح و روان از روزه داری بیشتر است…

روزه و روزه داری در اسلام

روزه در فرهنگ اسلام از جایگاه والایی برخوردار است و آثار و برکات فراوانی با خود به ارمغان می آورد و از معدود عباداتی است که نصیب امت اسلامی گشته است به طوری که پیامبر اکرم(ص) از روزه به عنوان ضیافت الله یاد می کنند و می فرمایند:

“هو شهر دعیتم فیه الی ضیافه الله”

رمضان ماهی است که در آن به میهمانی خداوند خوانده شده اید.

روزه هم مانند سایر عبادت ها از مراتب و درجاتی برخوردار است. به نقل از امیرالمومنین(ع) روزه دارای سه مرتبه است که می فرمایند:

صوم القلب خیر من صیام اللسان و صیام اللسان خیر من صیام البطن”

روزه دل بهتر از روزه زبان برتر از روزه شکم است. در کتب اخلاقی مثل معراج السعاده ملامهدی نراقی نیز روزه را به ۳ دسته عام، خاص، خاص الخاص تقسیم می کند که برای اطلاع بیشتر به این کتاب ارجمند رجوع بفرمایید.

دلیل واجب شدن روزه در اسلام

اثر روحی روزه آن است که سبب تقوا و پرهیزگاری در انسان روزه دار می شود . باید دانست که روزه تاثیر بزرگی در صحت بدن انسان دارد، چرا که روزه برای استراحت دستگاه گوارش خصوصا معده و روده ها و منظم کردن ترشحات معده و ترتیب دادن به اعمال هضم، بسیار مفید می باشد و دانشمندان حیوان شناس گفته اند، حتی حیوانات هم از روی غریزه ی خدادادی گاهی روزه می گیرند، از جمله در درندگان از قبیل شیر و پلنگ و ببر ملاحظه شده که هفته ای یک روز از خوردن هرگونه غذا خوددرای می کنند .

چهل حدیث در مورد روزه و ماه رمضان

۱- پایه های اسلام

قال الباقر علیه السلام:

بنی الاسلام علی خمسة اشیاء، علی الصلوة و الزکاة و الحج و الصوم و الولایه.

امام باقر علیه السلام فرمود:

اسلام بر پنج چیز استوار است، برنماز و زکات حج و روزه و ولایت (رهبری اسلامی).فروع کافی، ج ۴ ص ۶۲، ح ۱

۲- فلسفه روزه

قال الصادق علیه السلام:

انما فرض الله الصیام لیستوی به الغنی و الفقیر.

امام صادق علیه السلام فرمود:

خداوند روزه را واجب کرده تا بدین وسیله دارا و ندار (غنی و فقیر) مساوی گردند.

من لا یحضره الفقیه، ج ۲ ص ۴۳، ح ۱

۳- روزه آزمون اخلاص

قال امیرالمومنین علیه السلام:

فرض الله … الصیام ابتلاء لاخلاص الخلق

امام علی علیه السلام فرمود:

خداوند روزه را واجب کرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید.

نهج البلاغه، حکمت ۲۵۲

روزوه گرفتن در ادیان مختلف

به تصریح قرآن کریم، روزه بر پیروان ادیان آسمانی قبل از اسلام نیز واجب بوده است. اما تنها مسلمانان، مسیحیان و یهودیان نیستند که روزه می گیرند، بلکه حتی آئین های غیرالهی نیز روزه و ریاضت های جسمی را برای تربیت جسم و روح پیروان خود ضروری می دانند. ادیان گوناگون طی قرون متمادی، هر یک راه و روش و آئین های خاصی را برای ارتقای روحی و روانی بر پیروان خود واجب دانسته اند. از جمله این آموزه های دینی روزه است که در ادیان، آئین ها و سرزمین های مختلف، شکل های گوناگون و گاه بسیار متفاوت به خود گرفته است.

روزه ضمن وجوب در ادیان الهی، انگیزه فطری نیز داشته زیرا بشر تعالی طلب که نمی خواست تا سطح حیوانات پایین بیاید و یکسره محکوم تمایلات و شهوات حیوانی گردد، روزه را وسیله و سپری برای مقاومت در برابر این گونه تمایلات قرار داده تا خود را به کمال برساند. روزه گرفتن در میان ادیان الهی، تاریخی بس طولانی دارد و از جمله عبادات دیرینی است که پیدایش آن را می توان با رانده شدن حضرت آدم و حوا از بهشت مقارن دانست. «صوم» در لغت به معنای خودداری از عمل است البته در معنای آن این قید را اضافه کرده اند که به معنای خودداری از کارهای مخصوصی است که دل آدمی مشتاق آن باشد و اشتهای آن را داشته باشد. اما صوم در فرهنگ و شریعت دینی عبارت از خودداری و پرهیز از چیزهایی خاص در زمان معین است. خداوند در قرآن می فرماید: ای کسانیکه ایمان آورده اید بر شما روزه نوشته شد همانگونه که بر اممی که پیش از شما بودند، نوشته شد.

 عکس   روزه

پسورد : www.tak-tahghigh.comنوع مطلب : دین و اندیشه 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic