دانلود رایگان مقاله و بازی و نرم افزار

نرم افزار پخش مویرگی - پلاک خوان - گیت کنترل تردد

زندگینامه کامل حضرت خدیجه (س)

نویسنده :حسین تیگرانی
تاریخ:جمعه 21 مرداد 1390-10:31 ق.ظ

زندگینامه کامل حضرت خدیجه (س)

| این مقاله به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه کبری فراهم گردیده |

 عکس   حضرت خدیجه

مجتوای این مقاله زندگی نامه کامل حضرت خدیجه می باشد که در ابتدا زندگانی حضرت خدیجه (س) سپس اخلاق و کردار حضرت خدیجه و در آخر هم نظر دیگران در باره حضرت خدیجه پرداخته شده است، که فهرست زندگی نامه حضرت خدیجه بصورت زیر است:

فضائل حضرت خدیجه

روایاتی در مورد حضرت خدیجه

ایمان حضرت خدیجه (س)

احادیث پیامبر درباره حضرت خدیجه

فرزندان حضرت خدیجه و پیامبر

مقام حضرت خدیجه نزد خدا و پیامبر

دانلود کل زندگینامه حضرت خدیجه (۵۰ صفحه) در ادامه مطلب

 

 

فضائل خدیجه علیها السلام

۱٫بصیرت ژرف

از بالاترین فضائل حضرت خدیجه کبری این است که از اندیشه بلند و فکر عمیق و بصیرت ژرف برخوردار بود؛ مخصوصاً عقل عملی او در اوج خود قرار داشت. این امر را می توان از انتخاب پیامبر اکرم به عنوان شوهر آینده و شایسته خود از بین آن همه خواستگاران پولدار و تاجر فهمید.

۲٫ ایمان و اسلام محکم و پایدار

همان بصیرت ژرف حضرت خدیجه که باعث انتخاب محمد صلی الله علیه و آله برای همسری آینده او شد، عامل ایمان و اسلام او نیز گشت، و باعث شد که لقب اول زن مسلمان را به خود اختصاص دهد.

۳٫ از برترین بانوان دو سرا

برترین زنان جهان هستی را چهار زن تشکیل می دهند؛ چنانکه ابن اثیر از انس بن مالک از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نقل کرده که فرمودند: خَیْرُ نِساءِ الْعالَمینَ مریمُ، آسِیةُ، خدیجةُ وَ فاطِمةُ؛  برترین زنان عالم مریم، آسیه، حضرت خدیجه و فاطمه علیها السلام هستند

روایاتی در مورد حضرت خدیجه

درباره حضرت خدیجه ، همسر گرامی پیامبر اکرم(ص)، اطلاعات زیادی گزارش نشده است و کاش فقط با کمبود اطلاعات روبه رو بودیم. زیرا همان گزارشاتی هم که واصل شده دارای تناقصات فراوان و شگفت آور است و متأسفانه آن قسمتی که بر سر زبانها جریان دارد، زندگی واقعی آن بانوی بزرگوار را به نمایش نمی گذارد و این مقاله، در پی آن است، تا علاوه بر آنچه که بر افواه جاری است سیمای دیگری از خدیجه کبری عرضه کند.

ایمان حضرت خدیجه (س)

حذیفه:”خدیجه(س) سابقه نساءالعالمین الى الایمان بالله وبمحمد(ص)”. خدیجه(س) در بین زنان اولین زنی بود کهبه خدا ومحمد(ص)ایمان آورد.

ابن‏عباس:” کانت‏خدیجة(س) بنت‏خویلد اول من آمن بالله ورسوله وصدق محمدا فیما جاء بهعن ربه.”

خدیجه(س) اولین کسى بود که بهخدا و رسول(ص) ایمان‏آورد. و محمد(ص) را، در آنچه از سوى خدایش آورده‏بود، تصدیق‏کرد.

ابن‏هشام:” آمنت‏به خدیجه(س) بنت‏خویلد وصدقت‏بماجاء مناللهووازرته على امره وکانت اول من آمن بالله وبرسوله وصدق بما جاء منه.”

خدیجه دختر خویلد به او [محمد] ایمان‏آورد وآنچهرا ازطرف خدا آورده تصدیق‏کرد، او را در کارش یارى‏داد. واولین کسى بود که به خدا ورسول ودرستى آنچه آورده‏بود ایمان‏آورد.

مسلم:” کانت‏خدیجه وزیره صدقعلىالاسلام کان یسکن الیها.”

احادیثی از پیامبر درباره حضرت خدیجه علیها‏السلام

بهترین زنان اهل بهشت چهارنفرند:حضرت خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمّد صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏آله‏ و سلم و آسیه زن فرعون و مریم دختر عمران.

چهار زن سرور زنانِ زمان خویشند: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم و خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمّد و بهترین آنها فاطمه است

ای خدیجه، در حق خود جز نیکی گمان مبر که خداوند بزرگ بارها با ملایک خود به تو مباهات می‏کند

درگذشت خدیجه علیها‏السلام

حضرت خدیجه علیها‏السلام همسر باوفای پیامبرخدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏آله ‏و سلم پس از گذشت ۲۵ سال زندگی سراسر مهر و گذشت و وفا، در سال دهم هجرت پیامبرخدا را تنها گذاشت و به سوی جهان ابدی بال گشود. پیامبرخدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم هنگام تدفین وی، خود به درون قبر خدیجه رفتند و با دستان مهربان خود خدیجه را به خاک سپردند. پیامبر پس از عروج ملکوتی یار و مونس خود بسیار غمناک بود.

فرزندان حضرت خدیجه و پیامبر

در سیرت رسول اللّه از رفیع الدین اسحاق همدانی میخوانیم. “پس سیّد او را [ خدیجه ] به خانه برد و هفت فرزند از وی ظاهر شد سه پسر و چهار دختر. پسران قاسم و طاهر و طیب بودند. دختران، زینب و رقیّه و ام کلثوم و فاطمه. و پسرانش – هر سه – در ایام جاهلیت وفات یافتند و دخترانش همه اسلام را دریافتند و با سیّد به مدینه هجرت کردند. و سیّد فرزندان را همه از خدیجه بیاورد، الا ابراهیم که از ماریه ی قبطیه بیاورد و تا خدیجه زنده بود، سیّد هیچ زن دیگری نخواست”.

مقام حضرت خدیجه نزد خدا و رسول اکرم (صلی الله علیه واله)

در سال دهم بعثت دو حادثه دردناک و جانسوز بر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وارد گشت، چنان که در تاریخ آمده است: «وَردَ عَلَی رَسولِ الله أمْران شدیدانِ عَظیمانِ وَ جَزَعَ جَزَعاً شدیداً؛ دو امر بزرگ و سخت بر پیامبر وارد شد به گونه‌ای که فریاد و ناله شدید حضرت بلند شد.» آن دو امر یکی رحلت جانسوز ابوطالب بود که در ۲۶ رجب سال دهم بعثت و یا هفتم رمضان، همان سال واقع شد، و دیگری وفات یار فداکار آن حضرت، خدیجه کبری بود که در دهم رمضان همان سال اتفاق افتاد.

 عکس   حضرت خدیجه

پسورد : www.tak-tahghigh.comنوع مطلب : شخصیت های معروف 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
محمد
سه شنبه 20 اسفند 1392 11:23 ق.ظ
باسلام مطالب خوبه اگر قابل دانلود باشه خیلی بهتره
پنجشنبه 28 مهر 1390 03:30 ب.ظ
عالی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic